Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. FOTONÁVODY
  4. Dekorování a popis překližky 2
13.06.2021
FOTONÁVODY

Dekorování a popis překližky 2

Spousta z vás se mě ptá, čím lze překližku natírat a dekorovat, aby se barva nerozmazávala, nebo neoprýskala apod.
Už jsem o tom článek psala, ale někam se mi z webu ztratil, tak ho zkusím napsat ještě jednou a doufám, že lépe, protože postupně, jak sama tvořím, přicházím na nové a nové nápady a vychytávky,
s jakými barvami apod. pracovat.

 

Předem upozorňuji, že každý výrobek je potřeba předem přebrousit. I když je překližka broušená, stejně její vlákna barva tzv. nadzvedne a je pak "chlupatá". Obvykle ke každé objednávce přidávám i kousek smirkového papíru, ale kdyby ne, seženete ho v každé lepší drogerii. Stačí zelený o hrubosti cca 120 a výše. Čím vyšší číslo hrubosti, tím jemnější bude struktura.

_________________________________________

Pro vybarvování větších ploch a třeba písmenek, čísel apod. se hodí různé barvy, laky, oleje.
Já nejraději používám barvy akrylové, jsou levné a vhodné pro výrobu dětských hraček a nábytku, ale jsou na trhu různé další, které můžete využít.

Akrylové barvy

Akrylové barvy bych řekla že jsou jednou z nejlepších barev, jakou můžete na dekorování a natírání překližky (a vůbec potažmo všeho dřeva) používat. Obsahuje nejen pigment, ale zároveň i lak, který barvu zafixuje v jednom nátěru. 

Barvy můžete zakoupit jako kreativní sadu tub, nebo kdo rád natírá třeba i doma nábytek (jako já ), tak rovnou celé plechovky v každé lepší drogerii. 

Akvarelové barvy

Už jsem se setkala se zákaznicí, která je výtvarnice a tak na dekorování pomůcek a výrobků ze dřeva používá akvarelové barvy. Říká, že se jí neloupou a pravda je, že se s nimi dají namíchat barvy mnohem zajímavěji, než z akrylovek. Ale pokud vám stačí základní barvy, bez prolínání různých odstínů, akrylové vám vystačí.
Sama s těmito druhy barev nemám zkušenosti, tak netuším, jestli je mohu, nebo nemohu doporučit. Zmiňuji se o nich proto, že vím, že je již někdo pro tyto účely využil.

Mořidla

Zkoušela jsem na své výrobky použít i lihová mořidla. Lze je zajímavě tónovat a různě mezi sebou míchat. Vznikají takové nepravidelné odstíny a šmouhy, které ale můžou být ku prospěchu. Třeba při tvorbě pomůcky s planetami a sluncem.

Lihová mořidla různých barev můžete zakoupit u mne v obchůdku.

Oleje

V nabídce různých výrobců můžete najít i tzv. oleje. Třeba firma OSMO nabízí různou barevnou škálů olejů vhodných pro natírání dětského nábytku a hraček. Jejich předností je, že výrobky si zanechají i po natření vzor dřeva. Jednoduše řečeno, dřevěná léta zůstanou vidět.

Ale je to spíš už práce pro "fajnšmejkry", protože jejich nabídka je za celkem vysokou cenu...

Vodové a temperové barvy, které se běžně používají v hodinách výtvarné výchovy nejsou pro tvorbu a deorování pomůcek a hraček vhodné. Jsou určené pro malování na papír.

 

Pro drobné vybarvování jsou výrobnou pomůckou různé fixy. Více o nic píšu v tabulce níže. 

Obyčejné fixy jsou takové ty klasické školní, které můžete zakoupit v kdejakém papírnictví. Jsou vodové a vypratelné. Pokud je chcete využít pro dekorování didaktických pomůcek a jiných výrobků, na které se bude často sahat, je potřeba výrobek ještě v konečné fázi přelakovat bezbarvým lakem klasickým, nebo ve spreji. Vždy dejte pozor, aby to byl lak na vodí bázi vhodný pro natírání dětských hraček.

Lihové fixy jsou vhrodné se často používají na popisování CD a DVD apod. Pokud vím, mají jen omezené množství barev (červenná, zelená, modrá, černá). Fungují podobně, jako obyčejné fixy. Časem se také ohmatají a rozměžou, takže je pro vybarvování překližky nijak zvlášť nedoporučuji. Případně použijte postup jako u fixů obyčejných.

Našla jsem sadu o 12 různých druhů barev. To v běžné drogerii není vidno.

Akrylové fixy jsou už poněkud dražší záležitost, ale jsou pro účely vybarvování písmenek a čísel a jiných drobných tvarů jako dělané. Jsou akrylové a vhodné pro dětské hračky a pomůcky. Není potřeba je přelakovávat!

Tyto druhy fixů jsou nabízeny s různými velikostmi hrotů, takže je můžete využít pro různě velké plochy.

Tyto fixy v omezeném množství nabízím také ve svém obchůdku. Pokud bude poptávka, jejich nabídku rozšířím.  

Lakové fixyjsou pro mě tzv. TOP. Ale jsou ještě dražší, než akrylové. Ale mají tu výhodu, že tolik "netečou" a tím pádem jsou výborné na dokreslování a vybarvování i drobných omalovánek apod. Prostě těch pidi drobných dílků na různých tvarech, jako třeba zrníčka na jahodách. Není potřeba je přelakovávat!

I tyto druhy fixů jsou nabízeny s různými velikostmi hrotů, takže je můžete využít pro různě velké plochy, i pro psaní textů třeba na rodinný kalendář.


 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli